FAQ ПРО ВИЩУ ОСВІТУ

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ ПРО ВИЩУ ОСВІТУ

1. Як отримати дублікат документа про вищу освіту?

Відповідно до Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України 06.03.2015 № 249 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 25.10.2016 № 1280), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 травня 2015 р. за № 494/26939 дублікати документа про вищу освіту та додатка до нього виготовляються та видаються за письмовою заявою особи, на ім’я якої було видано документ про вищу освіту, що подається нею особисто або через уповноваженого представника до закладу вищої освіти. 

Якщо заклад вищої освіти, що видавав документ, реорганізовано шляхом приєднання, злиття чи ліквідації, заява подається його правонаступнику.

У разі відсутності правонаступника закладу вищої освіти та у випадку, коли заклад вищої освіти не проводить освітню діяльність (анульовано ліцензію на здійснення освітньої діяльності, заклад вищої освіти не переміщений з тимчасово окупованої території України або з населеного пункту, визначеного Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, наведеним у додатку 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1276-р)), заява подається до Міністерства освіти і науки України, яке визначає заклад вищої освіти, що видає особі дублікат документа про вищу освіту та додаток до нього.

2. Як перевірити документи про вищу освіту державного зразка?

На офіційному вебсайті Державного підприємства «Інфоресурс» у відкритому доступі розміщений Реєстр документів про освіту Єдиної державної електронної бази з питань освіти: https://info.edbo.gov.ua/edu-documents/

За наявності даних про тип, серію та номер документа про освіту фізична та юридична особа має можливість перевірити документи про освіту державного зразка у зазначеному Реєстрі.

Доступ до інформації, що міститься в Реєстрі, є безоплатним і вільним.

Водночас, у разі здобуття особою вищої освіти до 2000 року, отримання диплома виданого закладом вищої освіти поліграфічним способом, отримання диплома про перепідготовку, підтвердити видачу диплома державного зразка може лише заклад вищої освіти, що видав диплом.

3. Як можна обміняти документ, що отриманий у ЗВО на тимчасово окупованій території України АР Крим та м. Севастополь (2015-2019 рр.) та який не визнається законодавством України,  на документ про вищу освіту та додаток до нього, встановлені законодавством України?

На виконання статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Міністерством освіти і науки України було розроблено Порядок проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованій території України після 20 лютого 2014 року, який затверджено наказом МОН від 19.05.2016 року № 537, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30 травня 2016 року № 793/28923 (далі – Порядок).
Цим Порядком визначено механізм атестації для визнання кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованій території України після 20 лютого 2014 року (далі – атестація).
Отже, особи, які проживали і навчалися у вишах на тимчасово окупованій території України, мають право звернутися до будь-якого закладу вищої освіти України, в якому здійснюється підготовка за відповідною спеціальністю, із заявою щодо проходження такої атестації. Рішення щодо можливості проведення зазначеної атестації приймається виключно керівництвом відповідного вишу.
Проведення атестації здійснюється тільки за наявності у заявника документа про повну загальну середню освіту (базову загальну середню освіту) державного зразка. У разі відсутності такого документа заявник звертається до закладу загальної середньої освіти, визначеного органом управління освіти, де зараховується на екстернатну форму навчання.
Підставою для проведення атестації є освітня декларація, яка особисто подається заявником до закладу вищої освіти за формою, наведеною у додатку до цього Порядку.
Комісія надає (надсилає) заявнику запрошення для проходження атестації з визнання кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованій території України після 20 лютого 2014 року, а також інформацію про форми та строки проведення атестації.
Атестація проводиться не пізніше ніж через 3 робочих дні з дня отримання запрошення. Атестація може проводитись в інші строки, якщо вони погоджені із заявником письмово.
Атестація заявника може проходити у формі співбесіди, комплексного контрольного заходу та атестації здобувачів вищої освіти. Співбесіда та комплексні контрольні заходи оцінюються за двобальною шкалою: позитивна оцінка – «зараховано», негативна оцінка – «не зараховано». Оцінка вноситься до протоколу (відомості) відповідної форми атестації.
Поновлення на навчання на відповідний курс відбувається за рішенням комісії з атестації в межах ліцензованого обсягу. За умови наявності вакантних бюджетних місць можливе поновлення на місця, які фінансуються за кошти державного бюджету.
Отже, для вирішення зазначеного питання заявнику необхідно звернутись до керівництва обраного закладу вищої освіти із заявою.

4. Який порядок продовження навчання осіб, які  здобували освіту в ЗВО, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях?
З метою надання можливості особам, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, здобувати вищу освіту у закладах вищої освіти, розташованих на території, підконтрольній органам державної влади України, затверджено Порядок  продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях (наказ Міністерства освіти і науки України від 19 січня 2017 року № 74, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 квітня 2017 року за № 490/30358 (зі змінами)), яким визначено механізм продовження навчання осіб, які навчалися у закладах вищої освіти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях (далі – особа).
Для продовження навчання у закладі вищої освіти (зі збереженням спеціальності, спеціалізації), розташованому в інших адміністративно-територіальних одиницях України, особа зараховується на навчання шляхом поновлення.
Поновлення дозволяється здійснювати лише на курс, за яким містяться дані в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі – ЄДЕБО).
Керівник закладу вищої освіти має право організовувати додаткову сесію з метою ліквідації академічної заборгованості та переведення особи на наступний курс.
Поновлення осіб здійснюється в межах вакантних місць ліцензованого обсягу за спеціальностями або напрямами підготовки відповідно до переліку спеціальностей, напрямів підготовки, за якими здійснювався прийом на перший курс відповідного року набору.
Будь-які документи про освіту, видані у населених пунктах, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, є недійсними.
Отже, для вирішення зазначеного питання заявнику необхідно звернутись до керівництва обраного закладу вищої освіти із заявою.

5. Як можна обміняти документ, що отриманий у ЗВО на тимчасово окупованій території України АР Крим та м. Севастополь у 2014 році та який не визнається законодавством України,  на документ про вищу освіту та додаток до нього, встановлені законодавством України?

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України «Про внесення змін до Порядку замовлення та видачі документів про вищу освіту державного зразка та додатків до них випускникам закладів вищої освіти, розташованих на тимчасово окупованій території України, у 2014 році» від 22.09.2015 р. № 964, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2015 р. за № 1216/27661, передбачено, що  якщо випускник отримав у 2014 році документ про вищу освіту зразка, не передбаченого законодавством України, у закладі вищої освіти, розташованому на тимчасово окупованій території України, та бажає отримати документ про вищу освіту та додаток до нього встановленого законодавством України зразка, Міністерство освіти і науки України за заявою випускника визначає заклад вищої освіти, розташований в інших регіонах України, який забезпечить виготовлення і видачу документа про вищу освіту та додатка до нього.
В обов’язковому порядку випускник додає до заяви копію документа, що посвідчує особу, а також копію документа про вищу освіту зразка, не передбаченого законодавством України, який він отримав у закладі вищої освіти, розташованому на тимчасово окупованій території України.

6. Який порядок отримання дубліката документа про вищу освіту та додатка до нього, що видані на тимчасово окупованій території України АР Крим та м. Севастополь з 2000 року до 2014 року?

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України «Про внесення змін до Порядку замовлення та видачі документів про вищу освіту державного зразка та додатків до них випускникам закладів вищої освіти, розташованих на тимчасово окупованій території України, у 2014 році» від 22.09.2015 р. № 964, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2015 р. за № 1216/27661, передбачено, що виготовлення та видачу виправленого документа про вищу освіту державного зразка та додатка до нього або дубліката документа про вищу освіту державного зразка та додатка до нього випускнику, який закінчив заклад вищої освіти, розташований на тимчасово окупованій території України, до 2014 року забезпечує визначений Міністерством освіти і науки України заклад вищої освіти, розташований в інших регіонах України.

7. Який порядок отримання дубліката документа про вищу освіту та додатка до нього, що видані на тимчасово окупованій території України АР Крим та м. Севастополь до 2000 року?

Відповідно до Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.03.2015  № 249 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 25.10.2016 № 1280) у разі, якщо інформація про факт видачі первинного документа про вищу освіту відсутня в ЄДЕБО та недоступні, втрачені, знищені (частково знищені) архіви закладу вищої освіти (відокремленого структурного підрозділу), відповідальна особа закладу вищої освіти завантажує в ЄДЕБО скановану копію рішення суду про встановлення відповідного юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) вищої освіти.

Отже, для вирішення зазначеного питання особі необхідно звертатись до суду.
8. Який порядок отримання дубліката документа про вищу освіту та додатка до нього, що видані на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей після 2000 року?
Відповідно до Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06 березня 2015 року № 249, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2016 року за № 1496/29626 (зі змінами), дублікати документа про вищу освіту та додаток до нього виготовляються та видаються за письмовою заявою особи, на ім’я якої було видано документ про вищу освіту, що подається нею особисто або через уповноваженого представника до закладу вищої освіти (відокремленого структурного підрозділу), що видав документ про освіту. Якщо заклад вищої освіти, що видав документ, реорганізовано шляхом приєднання, злиття чи ліквідації, заява подається його правонаступнику.
У разі відсутності правонаступника закладу вищої освіти та у випадку, коли заклад вищої освіти  не проводить освітню діяльність (анульовано ліцензію на здійснення освітньої діяльності, заклад вищої освіти не переміщений з тимчасово окупованої території України або з населеного пункту, визначеного Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, наведеним у додатку 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1276-р)), заява подається до Міністерства освіти і науки України, яке визначає заклад вищої освіти, що видає особі дублікат документа про вищу освіту та додаток до нього.
Замовлення на інформацію, що відтворюється в дублікаті документа про вищу освіту, формується в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі – ЄДЕБО) відповідальною особою закладу вищої освіти на підставі інформації, яка підтверджує факт видачі документа про вищу освіту, що міститься в ЄДЕБО. За відсутності в ЄДЕБО інформації, яка підтверджує факт видачі документа про вищу освіту, відповідальна особа закладу вищої освіти завантажує в ЄДЕБО скановані копії документів, що підтверджують здобуття особою відповідного ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) вищої освіти або факт видачі документа про вищу освіту, якими є архівна довідка про навчання особи та виписка з журналу видачі документів про вищу освіту (титульної сторінки журналу та сторінки, на якій зроблено відповідний запис, що засвідчує факт отримання особою документа про вищу освіту) або акт знищення первинного документа про вищу освіту.
Водночас повідомляємо, що у разі, якщо інформація про факт видачі первинного документа про вищу освіту відсутня в ЄДЕБО та недоступні, втрачені, знищені (частково знищені) архіви закладу вищої освіти (відокремленого структурного підрозділу), відповідальна особа закладу вищої освіти завантажує в ЄДЕБО скановану копію рішення суду про встановлення відповідного юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) вищої освіти або скановану копію офіційного листа відповідного компетентного органу, у якому підтверджено факт проставлення штампа “Apostille” Міністерства освіти і науки України або вчинення консульської легалізації, та у разі наявності – скановану копію первинного документа про вищу освіту, дублікат якого замовляється.

У дублікаті додатка до документа про вищу освіту відтворюється інформація, отримана з таких одного або декількох джерел:

  • архів закладу вищої освіти;
  • ЄДЕБО;
  • залікова книжка, у якій міститься інформація про виконання особою освітньої програми закладу вищої освіти та проходження атестації;
  • засвідчена в установленому порядку копія первинного додатка до документа про вищу освіту, дублікат якого замовляється;
  • офіційний лист відповідного компетентного органу, у якому підтверджено факт проставлення штампа “Apostille” або вчинення консульської легалізації, та у разі наявності – копії первинного додатка до документа про вищу освіту, дублікат якого замовляється.

Крім того, для отримання довідки про закінчення закладу вищої освіти пропонуємо Вам звернутися до Державного підприємства «Інфоресурс» з письмовою заявою за адресою:
вул. О. Довженка, 3, м. Київ, 03057, тел. 239-86-14,
email: info@ inforesurs.gov.ua.
Так, для визначення закладу вищої освіти для виготовлення та видачі дубліката додатка до документа про вищу освіту державного зразка необхідно надати повний пакет документів до Міністерства освіти і науки України.

9. Який порядок отримання дубліката документа про вищу освіту та додатка до нього, що видані на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей до 2000 року?

Відповідно до Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 06.03.2015  № 249 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 25.10.2016 № 1280 у разі, якщо інформація про факт видачі первинного документа про вищу освіту відсутня в ЄДЕБО та недоступні, втрачені, знищені (частково знищені) архіви закладу вищої освіти (відокремленого структурного підрозділу), відповідальна особа закладу вищої освіти завантажує в ЄДЕБО скановану копію рішення суду про встановлення відповідного юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) вищої освіти.

Отже, для вирішення зазначеного питання особі необхідно звертатись до суду.

10. Який порядок вступу до вишів України осіб з тимчасово окупованої території України АР Крим та м. Севастополь?

Порядок прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти, які проживають на тимчасово окупованій території України (наказ Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2016 року № 560, зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 31 травня 2016 року за № 795/28925), яким визначено особливості отримання документів про загальну середню освіту та особливості умов прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти особам, які проживають на тимчасово окупованій території України.

Для організації прийому на навчання для здобуття вищої освіти в Україні у 2019 році, як і під час вступної кампанії 2016, 2017, 2018 років, розпочнуть з 03 червня 2019 року працювати освітні центри «Крим-Україна» на базі 35 уповноважених закладів вищої освіти (в містах Дніпро, Запоріжжя, Київ, Львів, Миколаїв, Харків, Херсон, Одеса).

Вступати через освітні центри мають право особи, які:

  • мають український документ про освіту;
  • не мають українського документу про освіту;
  • проходили ЗНО і мають відповідні сертифікати 2017, 2018 або 2019 року;
  • не проходили ЗНО.

Особа, яка не має українського атестата, має звернутися до одного з освітніх центрів для проходження річного оцінювання, державної підсумкової атестації та вступу до вишу за спрощеною процедурою.
Для вступу цим абітурієнтам не потрібен сертифікат ЗНО, вони складають два іспити державної підсумкової атестації: українська мова та історія України та один вступний іспит (встановлює заклад вищої освіти). Такі вступники отримують у загальноосвітньому навчальному закладі тимчасову довідку, яку протягом трьох місяців мають замінити на документ про освіту державного зразка (свідоцтво).
Повну інформацію про роботу освітніх центрів із зазначенням адреси, контактних даних відповідальних осіб, переліку уповноважених загальноосвітніх навчальних закладів розміщено на офіційному сайті МОН (за посиланням: https://mon.gov.ua/ua/zhitelyam-donbasu-ta-krimu/studentam/osvitni-centri/osvitni-centri-krim-ukrayina
11. Який порядок вступу до вишів України осіб з тимчасово окупованої територій Донецької та Луганської областей?

Порядком прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції (на період її проведення) (наказ Міністерства освіти і науки України 21червня 2016  року № 697, зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 01 липня 2016 року. за № 907/29037 (зі змінами)) (далі –Порядок) визначено особливості проходження державної підсумкової атестації, отримання документа державного зразка про повну або базову загальну середню освіту та прийому на навчання до закладів вищої і професійно-технічного освіти для осіб, місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції (на період її проведення), із наданням можливості вступати до тимчасово переміщених закладів вищої освіти, а також закладів вищої освіти, які розташовані на території Луганської та Донецької областей, де здійснюють свої повноваження обласні військово-цивільні адміністрації.

Для організації прийому на навчання для здобуття вищої освіти в Україні у 2019 році, як і під час вступної кампанії 2016, 2017, 2018 років, розпочнуть з  03 червня 2019 року працювати освітні центри «Донбас-Україна» на базі переміщених закладів вищої освіти, а також тих закладів вищої освіти, які розташовані на території Луганської та Донецької областей, де здійснюють свої повноваження обласні військово-цивільні адміністрації, в містах: Київ, Бахмут, Вінниця, Краматорськ, Кремінна, Кривий Ріг, Костянтинівка, Покровськ, Лиман, Лисичанськ, Маріуполь, Рубіжне, Сєверодонецьк, Старобільськ, Слов’янськ, Торецьк.

Вступати через освітні центри мають право особи, які:

  • мають український документ про освіту;
  • не мають українського документа про освіту;
  • проходили ЗНО і мають відповідні сертифікати, 2017, 2018 або 2019 року;
  • не проходили ЗНО.

Особа, яка не має українського атестата, звертається до одного з цих центрів для проходження річного оцінювання, державної підсумкової атестації та вступу до вишу за спрощеною процедурою.

Для вступу цим абітурієнтам не потрібен сертифікат ЗНО, вони складають два іспити державної підсумкової атестації: українська мова та історія України, а також один вступний іспит (встановлює заклад вищої освіти). Для вступу на спеціальності, для яких передбачено проведення творчого конкурсу, замість вступного іспиту проводиться відповідний творчий конкурс.

Такі вступники отримують у загальноосвітньому закладі освіти тимчасову довідку, яку протягом трьох місяців мають замінити на документ про освіту державного зразка.

Із повним переліком освітніх центрів, їх графіком роботи тощо можна ознайомитись на офіційному сайті Міністерства освіти і науки України та вебсайтах закладів вищої освіти за посиланнями: https://mon.gov.ua/ua/zhitelyam-donbasu-ta-krimu/studentam/osvitni-centri/osvitni-centri-donbas-ukrayina

https://mon.gov.ua/ua/zhitelyam-donbasu-ta-krimu/studentam/osvitni-centri/osvitni-centri-donbas-ukrayina

Джерело: МОН